loader

Hlavní

Spála

Acetylcystein - kompletní pokyny

ACC je mukolytický lék. Doporučuje se pro kašel, rýmu a jiné příznaky nachlazení. Hlavní účinnou látkou je acetylcystein, který ztenčuje hlen a má mukolytický účinek. ACC pro sinusitidu snižuje tvorbu hustého hlenu v nosních pasážích.

Farmakologický účinek léčiva

Lék lze zakoupit v prášku, granulích, roztocích, tabletách. Akce je založena na odstranění hlenu, neutralizaci působení škodlivých látek, toxinů.

Pomáhá ACC s sinusitidou? Při používání produktu tajná tekutina opouští nos. Lékaři považují drogu za jednu z předních mukolytik na moderním trhu s drogami..

Indikace pro použití

ACC pro sinusitidu není vždy předepsán. Častěji se používá v počátečním stadiu v přítomnosti zánětu paranazálních dutin.

Lék je předepsán pro bronchitidu, hrtanitidu, tracheitidu, nachlazení, aby se zmírnily nepříjemné příznaky.

ACC pro sinusitidu

Nebezpečí pro lidské zdraví je přeměna hlenu nahromaděného sinusitidou na hnis. ACC má příznivý účinek na sekreci a odstraňuje ji z nosu. Pokud se hromadí velké množství hnisu, je nutné propíchnout maxilární dutinu.

  • bolesti hlavy;
  • zvýšená tělesná teplota;
  • bohatá produkce hlenu;
  • potíže s dýcháním;
  • bolest v očích, nosní houba, čelo.

Pro léčbu sinusitidy je předepsáno současné užívání antibiotik, léků proti bolesti, antialergik, mukolytik. Po prvním příjmu ACC hlen opouští nos, snižuje se zánět, snižuje se tělesná teplota.

Maximální účinek, rychlé zotavení lze dosáhnout nosním výplachem, inhalací doma, použitím předepsaných léků..

Účinná látka, účinnost léčiva

Acetylcystein je hlavní účinnou látkou s mukolytickými vykašlávacími vlastnostmi. Akce začíná okamžitě po spotřebě. Vlivem aktivní složky, zkapalněného hlenu, klesá viskozita. Tím je zajištěn její výstup ven..

ACC 200 není jediný lék používaný pro zánět vedlejších nosních dutin. Doporučuje se komplexní léčba nemoci. Antibiotika, léky, které omezují krevní cévy, by se měly používat současně.

Kontraindikace, vedlejší účinky

ACC má ve svém seznamu malé množství kontraindikací.

Hlavní omezení použití:

  1. Selhání ledvin.
  2. Individuální nesnášenlivost účinné látky.
  3. Peptický vřed.
  4. Aplikace během těhotenství je možná podle pokynů ošetřujícího lékaře.
  5. Pečlivě užívejte lék na bronchiální astma, kojení.

Při použití ACC se ve většině případů nevyskytly vedlejší účinky. Možné projevy negativních důsledků.

  • nevolnost;
  • bolesti hlavy;
  • zvýšený tlak;
  • hluk v uších;
  • svědění, pálení;
  • kožní vyrážky.

Pro snížení rizika nežádoucích účinků se doporučuje konzultovat otolaryngologa. Specialista určí příčinu onemocnění, předepíše léčbu s ohledem na jednotlivé charakteristiky.

Jak brát pro děti a dospělé

ACC pro sinusitidu se používá k léčbě dospělých i dětí podle schématu předepsaného ošetřujícím lékařem. Pro rychlé zotavení sledujte uvedené dávkování, frekvenci užívání léku. Je zakázáno přerušit léčbu.

Lék se doporučuje užívat po jídle. Délka léčby závisí na závažnosti onemocnění, trvá od týdne do 5-6 měsíců.

Jak vzít ACC na sinusitidu? Podle pokynů není doporučená denní dávka pro dospělé více než 400 mg léku..

Denní dávka pro dítě:

  • do 2 let - 50 gramů;
  • od 2 do 5 let - 200 mg;
  • od 5 do 14 let - 300 mg.

U sinusitidy je léčebný průběh 5-7 dní. Léčení lékaři doporučují užívat tablety ACC. Jsou absorbovány rychleji. Akce začíná 1-2 hodiny po požití. Před použitím rozpusťte léčivo v horké tekutině. K přípravě roztoku se doporučuje používat vodu, čaj, džus. Studená nebo teplá voda udělá. Při ředění ACC šťávou nebo čajem by tekutiny měly být studené.

Při použití inhalačního roztoku doma není třeba dodržovat žádná pravidla. Pamatujte, že lék v této formě není tak účinný ve srovnání s jinými typy ACC.

Vedlejší účinek

Pro co nejefektivnější a rychlé ošetření si přečtěte důležité informace. Pamatuj si to:

  1. ACC byste neměli používat pro zánět vedlejších nosních dutin jako nezávislý prostředek. Je účinný v kombinaci s jinými léky (např. Antibiotiky, léky proti bolesti).
  2. Pacienti s žaludečními vředy by měli být léčeni opatrně. Pokud se vyskytne jeden z nežádoucích účinků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Lékař předepíše léčbu slučitelnou s existujícím onemocněním.
  3. Při léčbě acetylcysteinem se doporučuje konzumovat velké množství tekutiny, aby se lépe zředilo sputum, odstranil hlen z nosních cest..
  4. Dítě smí dávat ACC pouze podle pokynů ošetřujícího lékaře.

Lék ACC pro sinusitidu může nejen eliminovat nepříjemné příznaky nemoci, ale také její příčinu.

Recenze

Poté, co se podíváme na recenze pacientů, můžeme bezpečně říci, že ACC je účinným lékem na zánět vedlejších nosních dutin. Existuje nízká cena léku, malý seznam kontraindikací pro použití. Někteří pacienti jsou spokojeni s tím, že tento lék rychle zmírňuje příznaky sinusitidy, zlepšuje celkový stav.

Lékaři doporučují, aby se při prvních známkách sinusitidy neléčili sami. Zbavit se nemoci lze pouze komplexní terapií antibakteriálními látkami.

ACC (acetylcystein)

Acetylcystein (N-acetyl-L-cystein, NAC, ACC) je aminokyselina, která chrání tělo před účinky oxidačního stresu: poruchy nálady, zánět, infekce, problémy se spánkem atd..

K dispozici v šumivých tabletách, sirupu, sáčcích s roztokem nebo v prášku pro orální podání. ACC si můžete zakoupit v lékárně. Ceny jsou přibližně následující:

  • Šumivé tablety 20 ks 600 mg: 500–600 rublů.
  • Prášek pro přípravu roztoku 20 ks 200 mg: 150-200 rublů.
  • Sirup 20 mg / ml 100 ml: 250 - 300 rublů.
  • Prášek pro orální podání 10 ks 600 mg: 300-400 rublů.

Jak to funguje

Zvyšuje hladinu glutathionu. Glutathion je nejsilnější antioxidační a detoxikační sloučenina produkovaná tělem. Je to velmi důležité pro správné fungování plic, mozku a jater. Samotné tělo produkuje glutathion pomocí aminokyseliny cystein. Jeho hladina však u různých nemocí klesá. Výzkum ukazuje, že suplementace cysteinem známým jako ACC zvyšuje hladinu glutathionu v mozku a tělních tkáních.

Odstraňuje hlen. Hlen acetylcysteinu, zejména v plicích a dýchacích cestách. Proto je oblíbený jako mukolytický prostředek proti kašli. K tomu dochází odstraněním specifických vazeb v hlenových proteinech.

Moduluje hladiny glutamátu. ACC moduluje hladiny glutamátu, nejhojnějšího excitačního neurotransmiteru v mozku. Glutamát se podílí na učení, chování a paměti. ACC moduluje nadměrnou hladinu glutamátu, která způsobuje toxické poškození mozkových poruch, jako je schizofrenie a závislost.

Léčivé vlastnosti

Zlepšuje kognitivní výkon

ACC reguluje glutamin, neurotransmiter, který je spojen s učením, pamětí a chováním. Stejně tak acetylcystein chrání mozek před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. [R]

Působí jako antioxidant

Acetylcystein zachycuje volné radikály, které poškozují a ničí buňky. Také zvyšuje hladinu glutathionu, což zlepšuje imunitu. Studie ukazují, že užívání acetylcysteinu zvyšuje a obnovuje imunitní funkce u nemocí spojených s nedostatkem cysteinu a glutathionu. [R]

Odstraňuje toxiny z jater

ACC zabraňuje vedlejším účinkům způsobeným drogami nebo toxickými chemikáliemi. Toxické látky snižují hladinu glutathionu. A užíváním ACC tyto hladiny obnovuje a detoxikuje toxiny. [R]

Zvyšuje plodnost

ACC pomáhá při léčbě mužské neplodnosti způsobené sklerózní varikokélou. Koncentrace spermií se zvyšuje a procento klinického těhotenství ve skupině ACC je 33% oproti 10% ve skupině s placebem. [R]

U žen pomáhá ACC při syndromu polycystických vaječníků (PCOS). Pacienti s PCOS užívali 1 200 mg / den acetylcysteinu po dobu 5 dnů. Vědci zjistili, že se zvýšila četnost ovulace a šance na těhotenství. [R]

Bojuje s respiračními chorobami

Acetylcystein působí jako expektorant a lze jej použít k hubení hlenu při respiračních problémech:

  • Chronická bronchitida. Při tomto respiračním onemocnění se podšívka v plicích stává zanícenou, oteklou a brání drobným dýchacím cestám. To vede k záchvatu kašle, které jsou doprovázeny hlenem a dušností. ACC snižuje epizody exacerbace nemoci a ředí hlen.
  • Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). CHOPN se vyznačuje dušností a kašlem, který produkuje velké množství hlenu. Dlouhodobá léčba vysokými dávkami ACC zlepšuje funkce plic a snižuje výskyt exacerbací příznaků CHOPN.

Pomáhá s neuropsychiatrickými poruchami

Studie prokázaly, že acetylcystein pomáhá při schizofrénii, autismu a bipolární poruchě. To je způsobeno antioxidační aktivitou.

Neuropsychiatrické poruchy jsou do značné míry spojeny s oxidačním stresem a poruchou metabolismu glutamátu. Glutamát je nejdůležitějším vysílačem v mozku a jeho nadměrné množství způsobuje toxické poškození mozku. ACC je schopen snížit hladinu glutamátu, čímž pomáhá předcházet nebo léčit onemocnění mozku. [R]

Další užitečné vlastnosti ACC

  • Reguluje hladinu cukru v krvi.
  • Pomáhá v boji proti závislosti na alkoholu a drogách. [R]
  • Zpomaluje stárnutí.

Vedlejší efekty

  • Nevolnost.
  • Zvracení.
  • Vyrážka.
  • Svědění.
  • Ospalost.
  • Teplo.

ACC snižuje srážení krve. Protože acetylcystein ovlivňuje krevní destičky a snižuje koagulaci, lidé s poruchami krvácení nebo užívajícími ředidla krve by neměli ACC užívat..

Návod k použití

  • Standardní dávka: 500 - 600 mg / den. Tato dávka je vhodná pro ochranu před toxiny a pro udržení celkového zdraví..
  • Vezměte si prázdný žaludek.
  • K léčbě onemocnění dýchacích cest u dospělých: 200–600 mg, dvakrát denně.
  • Pro COPD: 600 mg, dvakrát denně.

Závěr

Většina lidí zná ACC jako expektoranta. Málokdo však přemýšlí o svém způsobu jednání a dalších účincích..

Acetylcystein zvyšuje hladinu glutathionu, matku všech antioxidantů. Zlepšuje fungování plic, mozku a pomáhá detoxikovat játra.

ACC se prodává v lékárnách, ale můžete doplnit zásoby cysteinu - pro formu acetylcysteinu, můžete také z potravin s vysokým obsahem bílkovin: kuře, krůta, hovězí maso, kachna, mléčné výrobky.

Velmi vysoké dávky - přes 7 gramů - jsou pro organismus toxické, ale doporučená dávka 600 mg / den je daleko od tohoto limitu..

Návod k použití Rinofluimucil ® (Rinofluimucil)

Držitel rozhodnutí o registraci:

Kontakty pro dotazy:

Účinné látky

Léková forma

reg. No: P N012943 / 01 ze dne 11.07.07 - Neurčitě
Rinofluimucil ®

Uvolněte formu, balení a složení Rinofluimucil ®

Nosní sprej ve formě téměř bezbarvé průhledné kapaliny s charakteristickou mátou mírně sirnou vůní.

1 ml
acetylcystein10 mg
tuaminoheptan sulfát5 mg

Pomocné látky: benzalkoniumchlorid, hypromelóza, edetát disodný, dihydrogenfosforečnan sodný, dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného, ​​dithiothreitol, sorbitol 70%, příchuť máty, ethanol 96%, hydroxid sodný, čištěná voda.

10 ml - tmavé skleněné láhve (1) s rozprašovací tryskou - kartonové obaly.

farmaceutický účinek

Lék s mukolytickým a vazokonstrikčním účinkem pro použití v ORL praxi.

Acetylcystein zkapalňuje sliznice a hnisavé sliznice vylučováním disulfidových vazeb glykoproteinů hlenu. Má také protizánětlivé účinky (kvůli inhibici chemotaxe leukocytů) a antioxidační účinek.

Tuaminoheptan sulfát je sympatomimetický amin, který při lokální aplikaci má vazokonstrikční účinek. Eliminuje otok a hyperémii nosní sliznice.

Farmakokinetika

Indikace léku Rinofluimucil ®

  • akutní a subakutní rýma se silnou hnisavou sekrecí sliznice;
  • chronická rýma;
  • vazomotorická rinitida;
  • sinusitida.
Otevřete seznam kódů ICD-10
ICD-10 kódIndikace
J00Akutní nazofaryngitida (rýma)
J01Akutní sinusitida
J30.0Vasomotorická rýma
J31Chronická rýma, nasofaryngitida a faryngitida
J32Chronická sinusitida

Dávkovací režim

Lék se vstřikuje do nosní dutiny ve formě aerosolu pomocí zvláštního rozprašovače.

Dospělí jsou podávány 2 dávky aerosolu (2 tlaky na ventil) do každého nosního průchodu 3-4krát denně.

Pro děti je lék předepsán 1 dávka aerosolu (1 stisk na chlopni) v každém nosním průchodu 3-4krát denně. Trvání léčby by nemělo přesáhnout 7 dní..

Nepřekračujte doporučenou dávku a průběh léčby bez konzultace se svým lékařem.

Pravidla pro užívání drogy

1.Vyjměte uzávěr z lahvičky s roztokem.

2. Odstraňte uzávěr ze spreje.

3. Odstraňte uzávěr ze stříkací pistole.

4. Aktivujte rozprašovač opětovným stisknutím.

Vedlejší účinek

Ze strany kardiovaskulárního systému: palpitace, tachykardie, arteriální hypertenze.

Ze strany centrálního nervového systému: zřídka - rozrušení, třes.

Lokální reakce: suchost sliznice nosní dutiny, úst a hltanu.

Jiné: zřídka - alergické reakce, retence moči, zánět mazových žláz.

Při dlouhodobém používání vazokonstrikčních látek je možné změnit normální funkci sliznice nosní dutiny a dutin, jakož i vývoj závislosti na léku.

Kontraindikace pro použití

  • glaukom s uzavřeným úhlem;
  • tyreotoxikóza;
  • současné použití inhibitorů MAO a období až 14 dnů po jejich zrušení;
  • současné užívání tricyklických antidepresiv a období až 14 dnů po jejich zrušení;
  • přecitlivělost na složky léčiva.

Lék je předepisován s opatrností dětem mladším 3 let, pacientům s bronchiálním astmatem, arteriální hypertenzí, funkční třídou anginy pectoris III-IV, častým extrasystolem (léčba by měla být prováděna pod lékařským dohledem).

Fluimucil nosní kapky - účinná léčba nosních chorob

Tento lék v krátké době pomůže vyrovnat se s projevy zánětu v různých patologiích. Složení kapek, indikace jejich použití a pokyny k použití budou diskutovány níže..

Formulář vydání

Droga je k dispozici jako:

  • granule. Z nich se připravuje roztok určený k perorálnímu podání. Prodává se v krabičkách obsahujících 20 nebo 60 sáčků na granule;
  • šumivé tablety. Z nich se také připravuje roztok pro orální podávání. Kartonová krabička obsahuje 10 nebo 20 tablet;
  • roztok v ampulkách, který se používá k vdechnutí do nosu, inhalaci nebo injekcím. Pro mytí dutin se roztok uvolní v lahvičce po 3 ml.

Složení a dopad

1 ampule kapek Fluimucil obsahuje 300 mg acetylcysteinu. Jako další složky: voda, hydroxid sodný, edetát disodný.

Acetylcystein podporuje zkapalňování a vylučování tekutiny z nosní dutiny. Díky tomu se urychluje odstraňování patogenních bakterií, což přispívá k rychlému zotavení..

Kromě toho má nosní sprej Fluimucil antioxidační účinky. Lék snižuje oxidaci lipidů, blokuje toxiny a volné radikály.

Fluimucil kapky mají následující terapeutické účinky:

  • protizánětlivé;
  • odstranění otoku nosní sliznice;
  • vazokonstrikce, která snižuje uvolňování tekutiny z lumenu cév do nosní dutiny.

Indikace a kontraindikace

Fluimucil nosní kapky jsou indikovány pro patologie dýchacích cest. Náprava pomůže také v případě příliš viskózních sekrecí, které je obtížné uniknout z dutiny. Tento lék je účinný v případě dlouhodobého onemocnění. Fluimucil pro nos je indikován pro následující stavy:

  • akutní nebo chronická rýma;
  • sinusitida;
  • akutní nebo chronická sinusitida;
  • stimulace dýchacích cest.

Nástroj je určen pro použití u dětí starších 3 let. U kojenců se kapky používají na doporučení odborníka a pod jeho dohledem.

Návod k použití přípravku Fluimucil říká, že léčivo je kontraindikováno za následujících podmínek:

  • výtok z nosní dutiny sekrece krví;
  • glaukom;
  • těhotenství a kojení;
  • vysoká citlivost na složky léčiva;
  • selhání jater, funkce ledvin;
  • peptický vřed gastrointestinálního traktu v akutním stadiu;
  • bronchiální astma;
  • plicní krvácení.

Pokyny a dávkování

Pokyny pro nosní kapky Fluimucil obsahují následující metody aplikace:

  • je-li pacient starší 12 let, vpravuje se do nosu až čtyřikrát denně, do každé nosní dírky 3 kapky;
  • pro děti do 12 let nelze do každé nosní dírky vštípit více než dvě kapky třikrát denně.

Tento léčivý přípravek by neměl být používán déle než 1 týden. Pokud je nutné léčbu prodloužit, měli byste se poradit se svým lékařem.

Kromě instilace může být léčivo injikováno do nosu inhalací. Podle pokynů je pro jednu inhalaci nutné vzít 3 ml léku (nebo 2 ml, pokud věk pacienta nedosáhl 12 let). Nadechněte se ráno a večer po dobu jednoho týdne. V případě potřeby lze kurz prodloužit nebo zkrátit o 2 dny.

Musí být připraven roztok pro propláchnutí dutin a dalších dutin. Za tímto účelem smíchejte 500 mg prášku Fluimucil ve 4 ml vody pro injekce. U pacientů mladších 12 let by mělo být množství prášku sníženo na 250 mg. K mytí budete potřebovat 1-2 ml připraveného roztoku..

Vedlejší efekty

Pokyny pro nosní kapky Fluimucil obsahují následující nežádoucí účinky:

  • průjem;
  • krvácení z nosu;
  • bronchospasmus;
  • alergické reakce;
  • nevolnost a zvracení;
  • pálení žáhy;
  • hluk v uších;
  • žaludeční potíže;
  • tlaková ztráta;
  • podráždění dýchacích cest;
  • svědicí pokožka;
  • kašel;
  • tachykardie;
  • suché sliznice;
  • hypertenze;
  • zpoždění v močení;
  • nadměrné nervové vzrušení.

Všechny tyto nežádoucí účinky se lze vyhnout, pokud lék sami nepoužíváte, bez konzultace s lékařem..

Fluimucil nosní kapky jsou účinným lékem, který rychle pomůže eliminovat jak akutní, tak chronické projevy nosních chorob. Různé formy uvolňování vám umožňují použít lék ve formě nosních kapek i ve formě inhalace. Navíc je tento lék docela bezpečný. Nedoporučuje se však používat samostatně, protože stále existují kontraindikace a nežádoucí účinky. Před použitím byste se proto měli poradit s lékařem a užívat lék pouze v souladu s pokyny..

Antibiotický Zambon Fluimucil-antibiotikum IT (pro inhalaci) - přehled

Pomáhal s kongestivní sinusitidou se silným hlenem, bez systémových antibiotik

Jsem „zlověstný“ se zkušenostmi. Mám chronickou sinusitidu, bohužel se to periodicky zhoršuje na stejnou či jinou úroveň, zejména v mimosezóně na podzim. Ale pokaždé, když není třeba brát antibiotika v tabletách, za prvé a za druhé, někdy už prostě není žádná síla.

Koneckonců, sinusitida je jiná:

Katar - s těžkým otokem, ale nikoli hnisavým výtokem - v tomto případě není použití antibiotik obecně indikováno. jsou léčeny jinými drogami.

S hojným hnisavým výbojem, na pozadí teploty a slušné intoxikace, bohužel, použití lokálních antibiotik zde s největší pravděpodobností nedá plný účinek, bohužel, je zapotřebí těžké dělostřelectvo.

Silný výboj, slabě nebo slabě nažloutlý nebo slabě nažloutlý barevný odstín, bez vysoké teploty - pro tuto možnost je vhodný Fluimucil-antibiotikum IT, které vám umožní vyhnout se systémovým antibiotickým lékům, a ne tak silně ovlivnit již oslabenou imunitu.

Tento lék mi doporučil vzít ORL, ve kterém jsem byl pozorován po mnoho let a kterému opravdu věřím - doporučil jsem ho přesně na pozadí exacerbací mé chronické sinusitidy s silný, ale ne zvlášť hnisavý výboj.

Ve skutečnosti se mi to nedávno stalo..

„Vlastnosti tohoto léku

Za prvé - dvoukomponentní.

Thiamphenicol. Po absorpci thiaminfenikolu se glycinát acetylcysteinát rozdělí na acetylcystein a thiamphenicol. Thiamphenicol je derivát chloramfenikolu, mechanismus účinku je spojen s inhibicí syntézy proteinů bakteriálních buněk. Thiamphenicol má široké spektrum antibakteriálních účinků, je účinný in vitro proti bakteriím, které nejčastěji způsobují infekce dýchacích cest: grampozitivní (Streptococcus pneumoniae, Corynebacterium diphtheriae, Staphylococcus spp., Streptococcus pyogenes, Clostridium spp.) Neisseria spp., Salmonella spp., Escherichia coli, Shigella spp., Bordetella pertussis, Yersinia pestis, Brucella spp., Bacteroides spp.).

Acetylcystein, rozrušení disulfidových vazeb mukoproteinů, rychle a účinně zkapalňuje hlen, hnis, snižuje jejich viskozitu a podporuje výtok. Acetylcystein usnadňuje proniknutí antibiotika thiamphenicol do plicní tkáně, inhibuje adhezi bakterií k epitelu dýchacích cest.

Proto je jeho použití nejospravedlivější, pokud se usadí s nachlazením nebo sinusitidou silný a špatně vyznačený.

EatVlastnosti aplikace

Jedná se o topický přípravek vhodný pro inhalaci prostřednictvím rozprašovače.

Důležité! je přípustné ji používat pouze na ultrazvukovém rozprašovači.

  • V krabici je odděleně suchý prášek v lahvi a samostatně v ampulce je voda k jeho rozpuštění.
  • V krabičce jsou vždy tři ampule (jednu jsem už použil).
  • Postup přípravy roztoku je jednoduchý - natahuji vodu z ampulky do 5 ml stříkačky, naliju do lahvičky se suchou látkou, počkáme 3 minuty, až se úplně rozpustí..
  • Pak pomocí stříkačky shromáždím množství roztoku potřebné pro inhalaci (pro dospělého = 2 ml na 1 inhalaci).

Důležité! Lék se používá k inhalaci nosem, proto je nesmírně důležité volně dýchal.

Pokud je nos velmi dusný, je nutné před inhalací odstranit otok:

✔ Nebo kapejte vazokonstrikční kapky (ležet na vaší straně + lehnout si na 5 minut)

✔ Nebo dejte „knoty“, také mimochodem, radu mé LORA - malé bavlněné vlny na párátko, dejte jí moč do CC kapek a vložte ji do mého nosu na pár minut, pravidelně ji prochází nahoru a dolů uvnitř.

Druhá možnost je pro mě osobně ještě lepší, protože už vím, jaká je závislost na vazokonstriktoru, a já je používám instilací pouze v nezbytně nutných případech.

For K inhalaci používám masku,

✔ Nadechněte se - dýchám pouze nosem,

✔ Klidně dýchám, ne příliš hluboce (aby se inhalovaný roztok co nejvíce usadil v nose a nevstoupil do průdušek),

HaInhalace obvykle trvá asi 5 minut,

✔ Dělám to dvakrát denně, ráno a večer.

Jedna inhalace vyžaduje polovinu finančních prostředků, zbytek Nechám to v lednici až do večera, přímo s injekční stříkačkou.

To je přípustné a v pokynech dokonce uvedeno samostatně..

FterPo vdechnutí

Na kůži, která se pod inhalační maskou (pro mě osobně) vytvoří bílý povlak.

Doporučuji rychle opláchnout, jako kůže silně dráždí, Kromě toho jsem si všiml, že kůže rtů také hodně vyschne a dokonce praskne na pozadí inhalací.

Také od léku má nepříjemnou hořkou chuť Pořád si opláchnu ústa, abych se toho zbavil.

Předpokládá se, že po inhalaci nemusíte jíst / pít alespoň hodinu.

„Efekt

No, vlastně o hlavní věci, pomohl mi tento lék.

Osobně jsem začal okamžitě pociťovat účinek zmírnění příznaků zhoršené sinusitidy.

Zpočátku (první 2-3 dny) se naopak zdálo, že se zhoršuje, protože bylo něco jako další podráždění nosní sliznice po inhalaci.

Při kontraindikacích je rinitida dokonce indikována jako jeden z možných vedlejších účinků..

Ale nepřestal jsem, protože vím, že když už jsem začal antibiotika, potřebuji absolvovat kurz až do konce, jinak může dojít ke zhoršení.

Skutečné zlepšení přišlo na 5. den inhalace, konkrétně:

✔ Trysky začaly být bez hlubin, přestaly být „jako lepkavá guma“ - staly se tekutějšími.

✔ Sedmý den otoky v nose zmizely a já jsem už před inhalací přestala používat vasokonstrikční kapky.

✔ Na konci kurzu, v den 9 - nos již volně dýchal, je opravdu malý výtok, ale již tenký, průhledný a trochu.

Na tomto jsem dokončil průběh inhalace, tj. vyrobeno na 9 dní.

Obecně jsem byl osobně spokojen s účinkem drogy, podařilo se mi zmírnit exacerbaci sinusitidy bez antibiotik v tabletách a bez zasazeného střeva.

OstÚprava léčby

Okamžitě si všimnu, že léčebný průběh (pro dospělého) je navržen na 10 dní.

Pokud inhalujete dvakrát denně, 250 mg, tj. Na dvě inhalace stačí jedna láhev.

Výsledkem je, že si musíte samozřejmě koupit 3 balíčky, které nejsou levné, vzhledem k ceně 1 balení v oblasti 600–700 rublů..

Nakonec jsem si všiml, že kromě inhalací jsem samozřejmě provedl i další postupy:

  • Opláchnutí nosu slanou vodou, 3x denně,
  • Antihistaminové tablety první týden k úlevě od otoku,
  • Když se uzel začal pohybovat lépe a přestal být žlutý, přidal jsem místní GCS, aby zmírnil zánět a otok sliznice..

Ukázalo se, že se jedná o relativně rychlou úlevu při mém exacerbaci sinusitidy. Ne vždy to tak vypadá, jsem si jistý, že díky inhalaci s Fluimucil-antibiotikem IT.

Kompletní informace o nosních lécích. Snotty pomoci!

Výběr nosních kapek v jakékoli lékárně je mimořádně bohatý, ale toto bohatství je zřejmé. V reálné situaci se každý lékař musí vyrovnat s tuctem typů léků a zmást se ve stovkách značek a jasných balíčcích v podstatě stejných chemikálií s extrémně omezenou sadou vlastností..

Nosní kapky nejsou výjimkou, naopak toto pravidlo jednoznačně potvrzují..

Léky pro lokální použití v nosní dutině lze rozdělit do několika skupin, z nichž každá může být ve skutečnosti nahrazena jakýmkoli jiným lékem - bez výskytu nežádoucích výsledků a se stejným účinkem..

  • Vasokonstrikční léky (brizolin, vibrocil, galazolin, nasolynos, Dr. Tais nasolin, xylen, xylometazolin, xymelin, nasivin, nasol, nafazolin-ferein, naftazol-hemofarm, olint, otrivin, rhinostop, nasmorinový sprej, sprej), fervex studený sprej).
  • Přípravky na ředění nosních sekretů nebo jednodušeji sekrecí (rinofluimucil).
  • Přípravky obsahující antibiotika (bactroban, bioparox, isofra, polydex s fenylefrinem). Patří sem také některé oční kapky, které lze také použít jako nosní kapky (sofradex a garazon)..
  • Kapky a masti se změkčujícím účinkem (balzám Golden Star, Kameton, Mentoclar, Nazol Advance, Pinosol, Suprima Plus, Evamenol).
  • Řešení pro výplach nosní dutiny (aquamaris, aqua-lor, delfín, fyziologický roztok, fyziomer, fyziologický roztok).
  • Antiseptika pro nosní dutinu (octenisept, collargol, koloidní stříbro, protargol, miramistin).
  • Hormonální léky (aldecin, baconase, nazonex, nasobek, flixonáza).
  • Léky ovlivňující sekreci nosní sliznice (atrovent, sinuforte)
  • Antialergické spreje a kapky (alergodil, histimetik, ifiral, cromohexal, cromoglin, cromosol, sanorin-anallergin).
  • Imunomodulační léky pro intranasální použití (derinat, poludan, IRS-19).
  • Antivirová léčiva (nosní masti viferon, gripferon)
  • Homeopatické léky pro intranasální použití (thuja olej, rhinitol, euphorbium compositum).
    JAK VYBRAT DROPS V LÉKÁRNĚ

Při výběru léků se většina z nás obává vedlejších účinků popsaných v anotaci k léku. Bohužel taková anotace je k dispozici ke čtení po zakoupení léčiva, někdy velmi drahá. A pak je pacient nucen znovu běžet k lékaři, aby rozptýlil své pochybnosti nebo získal nová doporučení - často mimochodem se skandálem - léky jsou nyní drahé a lékárny je neberou zpět.

Ve skutečnosti většina přípravků pro topické použití (nosní kapky, ušní kapky, roztoky kloktání atd.) Měla nebo v nedávné době měla analogy pro orální podávání, intravenózní nebo intramuskulární podání. Nežádoucí účinky, které se vyvinou během absorpce těchto látek do krve, mechanicky migrovaly do anotací pro lokální léčivé přípravky..

Kapky, spreje a nosní masti se vyrábějí na různých základech, z nichž každá svým způsobem ovlivňuje vstup léku do krve a stav nosní sliznice - spolu se skutečnou účinnou látkou. Pokud je absorpce léčiva do krve vysoká, je pravděpodobnost vedlejších účinků popsaných v anotaci vysoká. A naopak - s nízkou nebo nulovou absorpcí se mohou vyvinout pouze místní nežádoucí účinky, které zahrnují alergické projevy, individuální nesnášenlivost a podráždění sliznice. Ani jeden, ani druhý, ani třetí nevyžadují žádná zvláštní opatření a nejsou důvodem pro odmítnutí použít již zakoupený lék.

Průměrný spotřebitel léčiv (které jsme všichni čas od času) bohužel nemá způsob, jak se dozvědět o vlastnostech určité složky léčiva. Proto cituji zde vlastnosti základů kapek a mastí pro nos, které ovlivňují vstřebávání účinných látek těchto léků do krve..

  • Voda. Většina nosních kapek, které známe od dětství, je stále na vodní bázi. Například etonaftyin, galazolin, protargol. Všechny tyto kapky působí velmi krátce a vzhledem k tomu, že jsou založeny na běžné vodě, léčivé látky obsažené v kapkách se rychle absorbují do krve. Proto při použití naftylinu nebo galazolinu je třeba pamatovat na riziko nežádoucích účinků, které jsou popsány v anotacích těchto léčivých látek. Obecně jsou téměř všechny domácí nosní kapky založeny na vodě..

Pokud je na štítku jedinou neaktivní složkou voda, budou kapky působit rychle, ale velmi krátce a v důsledku jejich použití se mohou nežádoucí účinky uvedené v anotaci dobře rozvíjet.

  • Koloidní roztoky. Jejich jediný rozdíl od vody spočívá v tom, že koloidní roztoky jsou viskóznější. Proto léčiva na bázi koloidu, jako je koloidní stříbro a collargol, vydrží o něco déle než jejich protějšky na bázi vody (například protargol). Absorpce do krve koloidních nosních kapek je stejná jako absorpce kapek na bázi vody.

Kapky působí pomalu a s malou účinností, ale jejich účinek je delší než účinek kapek na vodní bázi.

  • Kapky oleje. Na ruském trhu je nyní jen velmi málo kapek na bázi oleje - nejznámější z těchto několika drog je pinosol. Účinná látka se uvolňuje z masťového základu velmi špatně, proto jsou kapky na bázi oleje neúčinné.

Jakýkoli olej drží slepou řasu nosní sliznice a způsobuje vážné poškození sliznice; proto je nejlepší se vyhnout použití kapek na bázi oleje. Účinná látka se z olejové báze uvolňuje velmi špatně, takže kapky na bázi oleje jsou neúčinné.

Pokud je v kapkách na etiketě uveden jakýkoli olej, lze je použít pouze pro malé problémy s nosem; pokud je velké množství výtoku z nosu, neměly by se používat kapky oleje.

  • Masť v nose. Standardním základem masti je bezvodý lanolin, ze kterého je uvolňování účinné látky stále snazší než z olejového základu - proto jsou masti účinnější než olejové kapky; lanolin však slepuje řasenku nosní sliznice stejným způsobem jako olej, takže masti jsou stejně škodlivé pro nosní sliznici.

Masti v nose jsou účinné pouze pro erozi a atrofické procesy v nosní dutině.

  • Polymery. Polymery zahrnují polyethylenglykol a polypropylenglykol - tato jména na etiketě označují nejmodernější a nejúčinnější a nejbezpečnější nosní kapky. Účinné látky z těchto léčiv působí velmi účinně na sliznici, ale nenarušují činnost řasinek a neabsorbují se vůbec do krve. Proto vše, co je napsáno v anotaci o vedlejších účincích těchto kapek, nelze přečíst - to vše se nestane stejné..

VASKULÁRNÍ DROPS

Vše, co je v televizi inzerováno jako zázračné léky na nachlazení, jsou kapky s vazokonstrikčním účinkem. Ve skutečnosti tyto léky neléčí rýmu, ale pouze zmírňují její příznaky - přetížení a někdy snižují výtok. Dokonce i prostý výčet jmen těchto kapek zabírá docela dost místa na papíře..

  • Nosní kapky Brizolin (xylometazolin 0,05 a 0,1%) 10 ml
  • Vibrocil (fenylefrin + demethinden) - nosní kapky, nosní sprej, nosní gel
  • Galazolin (xylometazolin 0,05 a 0,1%) - nosní kapky, nosní sprej, nosní gel, 10 ml nebo 10 g, pokud se jedná o gel.
  • Pro nos (xylometazolin 0,05 a 0,1%) - nosní kapky nebo sprej 10 ml v lahvi
  • Theis Nazolin (xylometazolin 0,1%) 10 ml láhev
  • Xylen (xylometazolin 0,05 a 0,1%) - nosní kapky 10 ml láhev.
  • Xylometazolin (0,1% nosní gel nebo 0,05 nebo 0,1% nosní kapky)
  • Xymelin (xylometazolin 0,05 a 0,1%) - 10 ml nosní kapky nebo sprej
  • Nazivin (oxymetazolin 0,01, 0,025, 0,05%) - nosní kapky nebo sprej 10 nebo 15 ml
  • Nazol (oxymetazolin 0,05%) - postřik 15 nebo 30 ml
  • Naphazolin-Ferein (0,01 nebo 0,005% roztok) - 5 nebo 10 ml lahvičky
  • Naphazol-Hemofarm (nafazolin 0,05 a 0,01%) kapky v 10 ml lahvičkách
  • Nafthyzin (nafazolin 0,05 a 0,1%) kapky nebo sprej, vše 10 ml
  • Olint (xylometazolin 0,05 a 0,1%) nosní odměřený sprej 10 ml.
  • Otrivin (xylometazolin 0,05 a 0,1%) nosní kapky 10 ml
  • Rinostop (xylometazolin 0,05%) nosní kapky 10 ml
  • Sanorin (nafazolin 0,1 a 0,05%) - kapky, sprej, emulze, 1 nebo 10 ml - pro každou chuť
  • Sprej pro rinitidu-ratiopharm (xylometazolin 0,05 a 0,1%)
  • Tizin (tetrizolin 0,05 a 0,1%) - nosní kapky 10 ml
  • Pharmazolin (xylometazolin 0,05 a 0,1%) - 10 ml nosní kapky. Jediný rozdíl je v tom, že se vyrábějí na Ukrajině
  • Studený sprej Fervex - oxymetazolin

Kupodivu, ale účinek těchto kapek je naprosto stejný - s takovým a tak bohatým výběrem. Všichni na nějaký čas (od jedné do dvanácti hodin) „propíchnou“ nos, ale samotný výtok není nijak ošetřen. Pokud používáte pouze uvedené léky, pak můžete jen doufat, že výtok z nosu půjde sám.

Z popsaných vedlejších účinků (a všechny tyto léky jsou přímými potomky nejběžnějšího adrenalinu) nás zajímá pouze jeden. Protože je mimořádně obtížné získat předávkování těmito léky, vše, co je psáno v anotacích o třesech rukou, vysokém krevním tlaku, tachykardii a bolestech hlavy, nelze jednoduše přečíst. Mnohem méně příjemné je, že užívání všech těchto léků déle než 5 až 7 dní může být návykové. Potom nosní cévy nebudou reagovat na extrémně nízké koncentrace vlastního adrenalinu v krvi a nosní sliznice se stahuje pouze z použití těchto velmi kapek.

Změna xylometazolinu na oxymetazolin, dětská dávka na dospělou dávku a naopak je prostě zbytečná. Taková opatření nepovedou k odmítnutí vazokonstrikčních kapek a závislost na nich nikam nepůjde..

Použití vazokonstrikčních kapek pro alergickou rinitidu je také zcela neodůvodněné - adrenalin a jeho analogy zvyšují citlivost nosní sliznice na histamin - látka „odpovědná“ za vývoj alergických reakcí.

K čemu jsou tyto kapky opravdu??

  1. Odstraňte nepříjemné pocity při nazální kongesci
  2. Odstraňte otoky úst Eustachovy trubice v médiu akutní zánětu středního ucha. Současně se obnoví přirozená drenáž středního ucha a nahromaděná tekutina začne volně vystupovat do nosohltanu - proto mohou tyto kapky pomoci snížit intenzitu bolesti v uchu. Podobně se můžete vypořádat s nepohodlím během dlouhých letů - při vzletu a přistání dochází k pocitu ucpání ucha na pozadí problémů s Eustachovou trubicí.
  3. Použití vasokonstrikčních kapek významně zvyšuje účinnost vypláchnutí nosní dutiny pokročilým hnisavým nádchem nebo sinusitidou.
  4. Bavlněný tampón navlhčený naftafinem nebo galazolinem zastaví krvácení z nosu mnohem rychleji než suché nebo zvlhčené roztokem peroxidu vodíku (použití peroxidu pro tento účel je vhodné pouze během zápasů v boxu).
  5. Konečně mohou být vasokonstrikční kapky použity pro diagnostické účely. Pokud po nich má dítě stále nosní ucpání nebo noční chrápání, pak to není banální rýma, která má za vinu potíže s dýcháním, ale závažnější onemocnění, například adenoidy..

PŘÍPRAVKY PRO ŘEDĚNÍ NEBEZPEČÍ VYDÁNÍ.

Jediným lokálním lékem pro ředění nosních sekretů (nebo jednodušeji hnisavým uzlem) je etorinofluimucil. Skládá se ze dvou aktivních složek (mnohem více neaktivní) - acetylcysteinu a thiaminoheptanu.

Acetylcystein ve skutečnosti zkapalňuje uzel vycházející z nosu, což přispívá k rychlejšímu očištění nosní dutiny sinusitidou nebo hnisavou rýmou. Vzhledem k tomu, že anotace také naznačuje protizánětlivý účinek acetylcysteinu, jsou pediatři velmi rádi, když ji předepisují na nekomplikovanou rinitidu. V praxi však acetylcystein nemá žádný protizánětlivý účinek..

Jak hrozná síla donutila italské lékárníky (rinofluimucil vyrábí skupina Zambon) k přidání vazokonstrikčního thiaminoheptanu do drogy, není známo, ale kvůli tomu musí být doba trvání léku omezena na 5-7 dní.

Z neaktivních složek se zajímáme o methylhydroxypropylcelulózu - polymer, díky kterému se léčivo vůbec neabsorbuje sliznicí do krve (to znamená, že poškození ledvin a zraku uvedené v anotaci přepsané z jiného léku jsou pro rinofluimucil zcela irelevantní).

Rinofluimucil lze použít s velkým množstvím silného hnisavého nosního výboje současně (bez přerušení) s jakýmikoli jinými nosními kapkami - s výjimkou vasokonstrikčních kapek, protože samotný rinofluimicil obsahuje vazokonstrikční složku. Osobně doporučuji rodičům, aby po vyčerpání láhve rinofluimucilu nevyhodili (lék se prodává jako sada pro kutily), ale aby použili jiné kapky, jejichž výrobci se nestarali o víc či méně pohodlné balení.

MĚSÍČKY

Jedním z projevů jakékoli rýmy je podráždění nosní sliznice. A protože dusnost a podráždění jsou hlavními příznaky jakéhokoli nachlazení, z nichž většina zmizí za týden, jsou změkčovadla velmi dobrá v tom, že pomáhají zbavit se příznaků na chvíli - dokud zima sama nezmizí. Většina těchto přípravků obsahuje olej (jak víme, není vhodný pro nosní sliznici), glycerin, mentol a eukalyptus v různých poměrech. Je nemožné doufat, že takové prostředky vyléčí rýmu, ale při jejich použití se obvykle stává jednodušší a bez škodlivých následků. POZOR: Při hnisavém výtoku z nosu jsou všechny prostředky v této skupině naprosto zbytečné..

Balm Gold Star. Snad jediný lék z tradiční orientální medicíny, oficiálně registrovaný v Rusku jako léčivý přípravek. Prodává se ve formě masti, inhalační tyčinky a balzámu na tekutiny. Obsahuje kafr a obrovské množství neznámých vietnamských bylin. Působí jako lokální dráždidlo (v takových případech se v našem lidovém léčitelství doporučuje dýchat přes třený křen). Je lepší použít ho jednou, a to i tehdy, když už není nic jiného.

Cameton. To je také odkaz, nikoli však tradiční orientální, ale tradiční sovětské medicíny. Ukazuje se, že tento lék lze použít nejen v krku, ale také v nose - s téměř stejným účinkem. Kafr, menthol, eukalyptus a tekutý parafín vám na chvíli pomohou cítit se lépe - ale pouze během mírného nádchu. Nebudete se muset spoléhat na více - antiseptické vlastnosti Kametonu jsou přehnané.

Mentoklar je slovenská variace na téma Cameton, jen mírně bohatší na byliny: tymián, máta peprná, eukalyptus, cedr. Kromě toho terpentýn a mentol. Používejte pouze k inhalaci.

Nazol Advance. Kapky s vyprávějícím jménem - „pokročilý nasol“. Kromě tradičního smrtícího oxymetazolinu (12 hodin účinku, závislost vzniká jako u heroinu - téměř po prvním použití) obsahuje celý „gentlemanský set“ - kafr, menthol a eukalyptus. Můžete kapat do nosu, ale jen na krátkou dobu. Rýma se opravdu uvolňuje, ale neléčí.

Pinosol jsou jediné kapky z této skupiny, které skutečně léčí virovou rýmu. Tymol, který obsahují, má skutečně dobrý protizánětlivý účinek. Kromě thymolu obsahuje Pinosol také povinný eukalyptus, borovice, máty a z nějakého důvodu také vitamín A, což je také dobré. V případě hnisavého výtoku z nosu je neúčinný..

Suprima plus je mast pro vnější použití, ačkoli není vůbec podobná složení jako balzám ve Vietnamu, ale má přesně stejný účinek. Kafr, eukalyptový olej a tymol nejsou schopny dělat nic zvláštního.

Evamenol - na rozdíl od předchozí masti může být tento aplikován do nosu - se stejným účinkem. Jako součást mentolu, eukalyptového oleje a vazelíny - není bohatý, ale bezpečný.

ANTIBIOTIKA PRO VNITŘNÍ ŽÁDOST

Hlavním důvodem, proč se pacienti bojí používat nosní kapky obsahující antibiotika, je příběh, který antibiotika narušují normální mikroflóru. Je to samozřejmě pravda, ale toto tvrzení platí pouze pro formy antibiotik, které se používají buď perorálně (v tabletách) nebo injekcích - a teprve tehdy, pokud se používají po dlouhou dobu, více než 10 dní nebo ve velmi velkých dávkách.... Pokud je však takový kurz skutečně vyžadován, je střevní flóra zapamatována jako poslední - ne před ní.

To není případ antibiotických kapek..

Za prvé, obvykle se v nosní dutině nenachází žádná flóra, alespoň v normálním stavu. Proto se ani při dlouhodobém používání nosních kapek obsahujících antibiotika prostě nebát. I když tyto kapky vstoupí do žaludku, pak při kontaktu se žaludeční šťávou se jednoduše rozpadnou na složky, které již nejsou pro střevní mikroflóru nebezpečné.

Za druhé, na rozdíl od vasokonstrikčních kapek může závislost na kapkách obsahujících antibiotika dojít pouze v patogenní mikroflóře. Osoba si nevyvíjí žádnou závislost na antibiotikech, protože antibiotika neovlivňují ani tón krevních cév ani stav nervových zakončení. A ještě více, když se aplikují lokálně, antibiotika nijak neovlivňují imunitní systém - mechanismus účinku antibiotik na imunitu je poněkud odlišný.

Při použití nosních kapek obsahujících antibiotika mohou být pro pacienta skutečně nepříjemné pouze lokální vedlejší účinky - podráždění sliznice a alergické reakce. Oba jsou velmi individuální, proto je odmítnutí používat lokální antibiotika odůvodněné pouze tehdy, pokud měl pacient dříve alergickou reakci na antibiotikum této skupiny..

Obecný algoritmus pro jmenování nosních kapek obsahujících antibiotika: prodloužený (více než 3-5 dnů) rýma, která vznikla na pozadí akutní infekce. Takové kapky lze také použít na sinusitidu (sinusitida, ethmoiditida) současně s užíváním antibiotik uvnitř, na akutní zánět středního ucha.

V naprosté většině případů včasné zahájení nosních kapek obsahujících antibiotika eliminuje potřebu systémového (ústy nebo dokonce injekcí) antibiotika. V některých případech lze pomocí nosních kapek obsahujících antibiotika léčit adenoidy u často nemocného dítěte - bez použití chirurgického zákroku..

Bactroban. Nosní mast obsahující mupirocin, antibiotikum, které blokuje růst stafylokoka. Zobrazeno v jednom a jediném případě - je-li v nosních výtěrech detekován Staphylococcus aureus. Protože je léčivo na bázi masti, není třeba se obávat vedlejších účinků, s výjimkou pálení.

Bioparox. Aerosolové antibiotikum, které lze použít při nosních onemocněních, sinusitidě, faryngitidě, laryngitidě a dokonce bronchitidě. Anotace říká, že bioparox je aktivní nejen proti všem známým bakteriím, ale také proti virům a plísním, má imunostimulační a protizánětlivý účinek. Z tohoto důvodu lékaři na dlouhou dobu předepisovali bioparox pro všechny nemoci, horní i dolní dýchací cesty. Brzy se však ukázalo, že lék funguje dobře pouze u bakteriálních infekcí, nemá žádné významné protizánětlivé a imunomodulační účinky. A navíc se ukázalo, že s velkým množstvím hlenu nebo hnisavým výtokem z nasabioparoxu vůbec nefunguje - platba za absolutní bezpečnost léku Bioparox se nyní používá pro dlouhodobou rýmu a sinusitidu, které nejsou doprovázeny velkým výtokem. Hlavní aplikací bioparoxu je faryngitida a laryngitida. Bioparox nemá žádné vedlejší účinky, s výjimkou lokálního podráždění; ale právě kvůli tomuto lokálnímu podráždění by se neměl používat u dětí mladších dvou a půl let.

Isofra. Sprej nebo kapky (v závislosti na tom, zda je kapátko nasměrováno směrem dolů nebo nahoru z láhve) na základě framycetinu, starého antibiotika ze stejné skupiny jako gentamicin. Aktivní proti všem bakteriím, které způsobují hnisavou rinitidu, sinusitidu, adenoiditidu. Může být použit pro nekomplikované otitis media - buď samostatně, nebo v kombinaci s antibiotiky v tabletách nebo injekcích. Vzhledem k polymerní bázi je isofrapol zcela bezpečný a v mnoha zemích je to jediný lék schválený pro děti jakéhokoli věku, dokonce i pro novorozence. Před výskytem isophry lékaři často předepsali sofradex, aby kapal do nosu - oční a ušní kapky, které obsahují stejný framycetin (a také hormon dexamethason), avšak sofradex je na vodní bázi, proto jak antibiotikum, tak hormon z něj, i když trochu, ale vstřebává do krve. Dalšími náhradami izofry jsou oční a ušní kapky na bázi polymeru (jejich účinné látky nezpůsobují žádné vedlejší účinky) Garazon a Tsipromed. Garazon je velmi účinný pro adenoidy u dětí.

Polydexa s fenylefrinem (polydexa nosní sprej). Nosní sprej obsahuje antibiotikum polymyxin, antibiotikum (pro větší význam) neomycin, hormon dexamethason a starověký vazokonstriktor (soudobý efedrin) fenylefrin. Protizánětlivé, antibakteriální, antialergické a vazokonstrikční činidlo v jedné lahvi. Polydex je také založen na polyethylen glykolu, takže není třeba se obávat nepříjemných účinků absorpce polymyxinu, neomycinu a dexamethasonu do krve. Pravda, polovina dymyxinu a neomycinu jsou také velmi špatné na zvládání infekcí, které způsobují hnisavou rýmu, takže optimální výklenek pro polydex je droga pro cestovatele, když se cokoli stane s nosem, jediný je vybrán ze všech možných možností. Vzhledem k tomu, že polydexa obsahuje fenylefrin, nelze jej použít k léčbě adenoidů - fenylefrin způsobuje křeče cév pterygopalatinového plexu, což má za následek hroznou bolest hlavy.

ŘEŠENÍ PRO Opláchnutí NOSE CAVITY

Každý ví, že opláchnutí nosu čistou vodou - dokonce i převařenou nebo destilovanou vodou - není lepší. To může způsobit podráždění a silné otoky nosní sliznice. Proto se pro praní snaží použít isotonické (odpovídající koncentraci krve v koncentraci soli) solné roztoky.

Lékaři ORL, kteří mají k dispozici alespoň nějaký druh nástrojů a vybavení, používají lékárnu isotonický roztok chloridu sodného nebo jednodušeji slaný roztok - kvůli své sterilitě, dostupnosti a laskavosti.

Pro domácí použití lékárny nabízejí takové produkty jako Salin, Aqua-Maris, Aqua-ENT, Dolphin a Physiomer. Všechny tyto přípravky jsou sterilizovanou mořskou vodou (výjimkou je delfín - čistá mořská sůl, která se zředí vodou sama o sobě a Salin je roztok sody). Výhodou použití těchto léků je skutečnost, že kupujete nejen řešení pro mytí, ale také primitivní zařízení pro dezinfekci nosní dutiny..

A přestože pediatrové velmi rádi předepisují Aquamaris pro nekomplikovanou rinitidu, s těmito léky by se mělo zacházet velmi opatrně. Jde o to, že děti do 5 let mají velmi širokou a krátkou eustachovskou trubici, kterou proplachovací tekutina spolu s hnisem může snadno vstoupit do dutiny středního ucha - s nevyhnutelným vývojem otitis media. Pokud tedy opravdu chcete opláchnout nos dítěte fyziologickým roztokem, měli byste mít vždy po ruce zařízení, které vám pomůže okamžitě vysát toto řešení z nosu. (A o takových zařízeních jsme již hovořili v kapitole „Domácí spotřebiče“).).

Pro děti starší 5 let je mnohem jednodušší propláchnout nos - přinejmenším si mohou řešení vyčichat sami. Je důležité si uvědomit, že po odstranění hnisu nebo hlenu z nosní dutiny tímto způsobem musí dítě kapat do nosu lék, který skutečně léčí na nádchu - antibakteriální nebo protizánětlivé kapky. Bez nich nebude mít oplach žádný smysl..

Další oblastí aplikace oplachovacích roztoků je prevence alergií a infekční rýmy. S pomocí těchto řešení můžete čistě mechanicky omýt pyl rostlin nebo jen prach obsahující mikroorganismy z nosu, když dítě pochází z procházky nebo z mateřské školy. Takové jednoduché opatření velmi dobře pomáhá při prevenci akutních respiračních virových infekcí nebo sezónní alergické rýmy (pokud je, bohužel, existuje).

ANTISEPTICS PRO NOSE CAVITY

Nejstarší a nejznámější z této skupiny jsou drogy - protargol ikollargol (k dispozici ve formě 2, 3 nebo 5% - což je vzácné - řešení). Zpravidla se připravují v běžných lékárnách - řešení jsou velmi nestabilní a po 5-7 dnech se již začínají rozkládat, takže je udržovat doma v rezervě je zbytečné. Protargol je roztok stříbra na vodní bázi, proto je jeho účinek velmi krátký, účinek koloidního collargolu není o moc delší.

Lékaři, zejména pediatrové, předepisují protargol a collargol pro jakoukoli hnisavou rinitidu, údajně kvůli bezpečnosti těchto léků. Ve skutečnosti jsou vám i mně prostě známé. Mezitím se stříbro obsažené v protargole aktivně absorbuje nosní sliznicí a ukládá se pod kůži obličeje a krku. V malém množství je toto stříbro neviditelné, ale nevytváří se pod kůží po celý život..

Koloidní stříbro vyrobené pod názvy Silver max a Silver Oligo vypadá na tomto pozadí trochu vylepšeně. Z nějakého důvodu jsou tyto léky registrovány jako doplňky výživy a představují mírně vylepšené (proč bylo nutné přidat koloidní měď a koloidní zlato?) A mnohem dražší verzi collargolu.

Účinnost protargolu, collargolu a koloidního stříbra u hnisavé rýmy je nízká a v případě virové rinitidy tyto léky pomáhají pouze díky svíravému působení - mimořádně nepomáhají pro sliznice nosu..

Miramistin a octenisept jsou aktuální antiseptika, která pokrývají téměř celý seznam bakterií, hub nebo virů známých lékařům, včetně virů hepatitidy B a AIDS. Nemá smysl je aplikovat sami, pohřbením v nose nebo strhnutím krku, protože existuje mnohem mnohem více adekvátních drog a my jsme o nich už mluvili. Ale otolaryngologové široce používají miramistin a octenisept k mytí nosní dutiny, paranazálních dutin a lazonů mandlí - protože to vědí, jak to udělat, a používají speciální vybavení. Obě léky jsou zcela bezpečné, pokud nejsou použity k vypláchnutí dutiny středního ucha a nejsou spolknuty. Z vedlejších účinků je relevantní pouze podráždění sliznic, které rychle prochází.

HORMONÁLNÍ NOSE PROSTŘEDKY

Hormonální nosní spreje byly původně určeny k léčbě alergické rýmy, a to pouze u dospělých pacientů. Všechny tyto léky (Aldecin, Beconase, Nasonex, Nasobek, Fliksonase) jsou považovány za zcela bezpečné vzhledem k tomu, že jsou založeny na polymerech - polyethylenglykolu a polypropylenglykolu. Z tohoto důvodu mají hormony, které obsahují, vynikající účinek na nosní sliznici a neabsorbují se vůbec do krve..

Na druhou stranu, vzhledem k úplné nepřístupnosti těchto kapek pro tělo (někdy o nich psají - „nulová biologická dostupnost“), v řadě případů, kdy se v nosu používají hormonální spreje, nenastane účinek očekávaný lékaři. Například někteří lékaři ORL doporučují hormonální nosní spreje pro chronickou (vazomotorickou) rinitidu. Nejčastěji z nějakého důvodu doporučují nejbezpečnější, a proto nejméně pronikající látky do sliznic - flixonázu inazonex. Není třeba říkat, že v drtivé většině případů takové zacházení nedává žádné výsledky.?

Dalším způsobem použití hormonálních sprejů (teoreticky libovolných, ale zde je z nějakého důvodu také nejčastěji doporučován Nazonex) je konzervativní léčba adenoidů u dětí. Sprej je předepsán na měsíc, kterému předchází prohlášení, že „stejně to nepomůže.“ A samozřejmě to nepomůže! U adenoiditidy je velké množství hlenu a hnisu na povrchu nosohltanu mandlí, skrze které nemohou prosé přípravky proniknout.

Takže všechny hormonální spreje jsou stále zajímavé pouze jako prostředek kontroly alergické rýmy - a nic víc..

DROGY, KTERÉ OVLIVŇUJÍ KVAPALNOU VÝROBU NOSE MUCOSA

Atrovent je v Evropě široce doporučován pro rýmu (velké množství výtoku) vodnaté povahy, včetně alergické nebo dokonce virové rýmy. Kromě toho se předpokládá, že atrovent přináší významnou úlevu od nočního nazálního přetížení, protože velmi zvláštním způsobem ovlivňuje autonomní nervový systém..

Ve skutečnosti atrovent skutečně snižuje množství výtoku z nosu, ale žádným způsobem neovlivňuje příčiny rinorrhea (pokud se ovšem neobjevilo na pozadí vazomotorické rinitidy). K úlevě od nosního dýchání s nočním nosním přetížením dochází pouze ve 30–40% případů.

V Rusku se atrovent prodává pouze ve formě aerosolu pro astmatiky. Není obtížné převést takovou aerosolovou láhev na nosní sprej - je nutné vyměnit stříkací trysku za jinou, která byla odstraněna z láhve, která sloužila její životnosti, nebo rinofluimucil (přizpůsobí se velikosti trysky).

Sinuforte je úplný opak atroventu. Lék založený na cyklamenu (mimochodem jedovatá rostlina) způsobuje reflexní rinorrhea - vylučování hlenu z nosu ve velkém množství. To samo o sobě nemá žádný terapeutický účinek u žádné známé ORL choroby..

ANTIALERGICKÉ SPREJE A DROPS

Tato skupina může být podmíněně rozdělena do dvou podskupin.

1) Standardní antihistaminika (antialergika) léky, které mohou kapat do nosu. Dříve lékaři v takových případech předepisovali "komplexní" kapky na nachlazení, které zahrnovalo difenhydramin. S pomocí takových kapek je skutečně možné zmírnit projevy alergické rýmy, jako je hojný vodní výtok z nosu (rýma), otok nosní sliznice, lechtavý pocit v nose..

Alergodil a histimet jsou vyráběny na bázi polymerů, takže všechno, co je napsáno v anotaci o vedlejších účincích, nestojí za přečtení. Účinná látka těchto kapek není absorbována do krevního řečiště a působí pouze na povrchu nosní sliznice. Sanorin-anallergin se však vyrábí na vodní bázi, takže vše, co je psáno o jeho vedlejších účincích (zvýšení nebo snížení krevního tlaku, bolesti hlavy, nevolnost, ospalost), je pravda. Na rozdíl od histimetru nebo alergodilu by se sanorin-anallergin neměl používat po dlouhou dobu - obsahuje vazokonstrikční složku, která je nejen návyková, ale může také způsobit zvýšení citlivosti na histamin, látku zodpovědnou za většinu projevů alergií.

2) Druhá podskupina zahrnuje spreje, které neblokují působení histaminu, ale jednoduše znemožňují jeho vzhled. EtoIfiral, Kromohexal, Kromoglin, Kromosol - všechny drogy jsou prakticky stejné. Stabilizují buněčné membrány. Z tohoto důvodu existují některé vedlejší účinky, které jsou velmi užitečné, například u virové rýmy.

Léky této skupiny značně brání (v důsledku stabilizace buněčných membrán) šíření viru v nosní sliznici, snižují produkci hlenu a navíc zmírňují otoky charakteristické pro virovou rinitidu. Proto použití jedle, kromohexalu, kromoglinu a kromosolu velmi usnadňuje stav pacienta s virovou rýmou a zkracuje dobu trvání virové rinitidy..

IMUNOMODULUJÍCÍ PŘÍPRAVKY PRO VNITŘNÍ ŽÁDOST

Derinat je lék na vodní bázi, a proto je jeho účinek systematičtější než lokální - i když se mu vštípí do nosu - velmi dobře se vstřebává do krevního řečiště. Z tohoto důvodu je etoderinat předepsán pro dlouhodobé virové infekce (například porážkou viru Epstein-Bar), v tomto případě je jeho použití skutečně odůvodněné. U akutních virových infekcí začíná být účinek derinátu pociťován 3-4 dny, a proto je v případě virové rýmy nebo běžného ARVI lepší než derinat preferovat rychle působící léky.

Poludan je imunomodulační lék, který urychluje vývoj imunitní odpovědi organismu na virovou infekci. Protože se prodaný prášek zředí převařenou vodou, i když se vlije do nosu, má systémový účinek a je absorbován beze zbytků nosní sliznicí. Ve skutečnosti jsou v tomto případě nosní kapky alternativou k podávání injekcí poludanem. Díky včasnému zahájení používání má výrazný antivirový účinek. Nicméně, jako správné nosní kapky, je to neúčinné a bojovat proti projevům virové rinitidy, spolu s poludanem, musí být použity další kapky, například cromohexal.

IRS-19. Kompletní analog aerosolové formy ribomunilu, nejpoužívanějšího imunomodulátoru v pediatrické praxi, byl v roce 1996 ukončen. Má slabý systémový účinek, který je exprimován při tvorbě protilátek třídy M buňkami imunitního systému, které jsou umístěny ve sliznici nosu a krku. Pokud je IRS-19 používán samostatně, není příliš účinný - musí být používán souběžně s jinými léky, například Ribomunil. Oblast použití - dlouhodobé nebo často se opakující virové infekce.

PŘEDCHOZÍ DROGY

Grippferon - vodní nosní kapky obsahující rekombinantní (nikoli z dárcovské krve) interferon. Velmi rychle se vstřebávají nosní sliznicí do krevního řečiště, a proto mají spíše systémový než lokální účinek. Proto může být ugrippferon použit stejným způsobem jako viferon v čípcích - při léčbě jakékoli virové infekce, i když její projevy nezahrnují virovou rinitidu. Mimochodem, projevy virového rhinitagrippferonu se nezbavují. Může být použit jako profylaxe virové infekce v případě kontaktu s pacientem.

Viferonová masti v nose. Téměř přesný opak chřipky kvůli skutečnosti, že není absorbován přes sliznice nosu. Z tohoto důvodu je jediným oprávněným použitím viferonu ve formě masti v nose prevence virové rýmy v případě ohrožení nebo hrozícího kontaktu s pacienty..

HOMEOPATICKÉ PŘÍPRAVKY K POUŽITÍ V OBLASTI endonas

Thuja olej (EDAS 801) je nejslavnější homeopatický přípravek. Má mírný antiseptický, svíravý účinek proti otokům. Jedinou oblastí aplikace je nekomplikovaný zánět adenoidů s malým množstvím hnisu. Ve všech ostatních případech je použití thujového oleje spíše psychoterapeutické povahy, protože thuja sama o sobě není ani homeopatickým lékem.

Rhinitol (EDAS 131) - ve skutečnosti směs Calceria carbonica a Argentum nitricum dobře známá homeopatickým lékařům - díky které má adstringentní a dekongestivní účinek, ale na rozdíl od oleje thuja pouze při absorpci nosními sliznicemi. To znamená, že droga funguje systematičtěji než lokálně. Oblast použití - akutní rinitida (je třeba si uvědomit, že stejně jako u každé homeopatie by se rinitol měl v akutním období používat co nejčastěji) a dlouhodobá adenoiditida. V případě adenoidů nelze lék použít pouze jako monoterapii (léčba nemoci jediným lékem).

Euphorbium compositum je nejslavnější komplexní homeopatický lék používaný v otorinolaryngologii a pediatrii. Je považován za nejvšestrannější a nejbezpečnější lék na rýmu, sinusitidu a adenoidy. Ve skutečnosti tento lék jednoduše zmírňuje otoky a - v prvních dnech akutní virové rýmy - odstraňuje poškození nosní sliznice. Proto Euphorbium compositum poskytuje skutečnou úlevu pouze u akutní virové rinitidy (za předpokladu, že se používá první den každých 15 minut) a s chronickým otokem nosní sliznice - ale za podmínek velmi dlouhých (2-3 týdny aplikace) a dokonce jen ve 40% případů.